Otopedia Inak

nájdete nás aj na Facebooku

Totálna náhrada kolenného kĺbu

Trvalé bolesti pri chôdzi alebo v pokoji, výrazné obmedzenie pohybu a „vykrivenie“ kolena. Ak sa poškodenie kolenného kĺbu dostane až do tohto stavu, jediným riešením ostáva implantácia totálnej náhrady kolenného kĺbu. Zjednodušene ide o výmenu kolena za nové – umelé koleno.

Pár slov na začiatok

Prv než sa dostaneme k samotnej operácii, mali by ste najskôr vedieť, čo je to artróza kolena, čo pri operácii odstránime a čo miesto toho vložíme.
Artróza je ochorenie chrupiek. Pri artróze kolena, tzv. gonartróze, ide o rozpadnutie a zničenie chrupky, ktorá pokrýva konce kostí tvoriace koleno.
Koleno tvoria 3 kosti – stehenná kosť na jej spodnom konci, predkolenie na jeho hornom konci a jabĺčko na jeho zadnej strane. Tieto tri kosti sa pri pohybe vzájomne o seba trú pomocou chrupky. Ak sa chrupka poškodí, začína proces artrózy a koleno bolí.
Ochorenie nevieme liečiť, vieme ho iba spomaliť. Ak nezakročíme včas, chrupka postupne zmizne z povrchu kosti a tá sa obnaží. Ďalším štádiom je poškodzovanie samotnej kostnej štruktúry, preto postupne dochádza k zmene tvaru kostí kolena. Kosti zhrubnú, stvrdnú a vzniknú v nich priehlbiny.
Kolenonefunguje správne, človek sa hýbe čoraz viac obmedzene, pociťuje bolesti, až nastane „vykrivenie kolena“. V tomto prípade už neostáva nič iné, len poškodené kosti aj so zvyškom chrupavky odstrániť a vymeniť za náhradu. Chýbajúce chrupky a časti kosti pri operácii nahradia kúsky kovu, medzi ktoré vložíme kúsok umelej hmoty, aby sa kovové časti mohli plynule kĺzať ako v zdravom kolene.

Chcete vedieť viac o artróze kolena a jabĺčka? Prečítajte si podrobnejšie informácie

Postup operácie kolena

Ako to celé prebieha? Urobte si prehľad a naštudujte si postup krok za krokom.

Krok č. 1: Prístup do kĺbu

Koleno operujeme spredu. Príroda schovala dôležité cievy a nervy pod koleno do zadnej časti, preto sa ku kostiam dostaneme relatívne jednoducho. Najskôr vpredu prerežeme kožu a obal kolena, vďaka čomu sa dostaneme ku kostiam. Keď otvorené koleno zohneme, odhalia sa nám oba poškodené konce stehna a predkolenia.

Krok č. 2: Resekcia kostí

Pomocou špeciálneho zameriavača nasadíme na koniec stehna šablónu. Šablóna je kúsok kovu, v ktorom je štrbina široká 1,7 mm. Do tejto štrbiny vložíme list píly a postupne odrežeme poškodenú kosť zo stehna v šírke 9 mm. Prečo práve 9 mm? Pretože takú istú šírku má kovový implantát, ktorý nahradí poškodenú časť kosti. Ten istý proces zopakujeme na predkolení, kde ale odpílime 10 mm. Opäť ide o výšku kovového implantátu, tentokrát aj spolu s umelohmotnou vložkou.
Po odrezaní poškodených častí nám vzniknú dve rovné plochy zdravej kosti. Teraz medzi ne môžeme vložiť skúšobnú vložku a zistiť, či sú odrezané plochy vhodne umiestnené a či na ne môžeme definitívne fixovať implantáty.
Ak všetko sedí, ďalším krokom je úprava konca stehennej kosti. Aj v zdravom kolene je stehenná kosť pri pohľade z boku ukončená v tvare obráteného C. Tento tvar má aj implantát, preto musíme na kosť nasadiť ďalšiu šablónu a spíliť jej prednú a zadnú časť tak, aby sme tento tvar dosiahli.
Pokračujeme úpravou predkolennej kosti navŕtaním otvoru v strede jej hornej plochy. Tento otvor nám slúži na lepšiu stabilizáciu predkolennej časti tíbie. Keďže je tento kúsok implantátu plochý a my potrebujeme zvýšiť jeho stabilitu, pridáme na jeho spodnú časť kovovú rúrku, ktorú potom vložíme do navŕtaného otvoru.

Krok č. 3: Skúška implantátu

Ďalším krokom je nasadenie a skúška komponentov. Po nasadení priklopíme obal kolena na pôvodné miesto a vyskúšame pohyb. Koleno by sa malo plne vystrieť, musí byť stabilné a zohnutie musí prekračovať 95 stupňov.
V tomto momente máme ešte stále možnosť vrátiť sa ku každému predchádzajúcemu kroku operácie a ak zistíme akúkoľvek chybu, stále ju môžeme opraviť. Tiež môžeme uvoľniť obal kolena a väzy, ktoré ho tvoria v rôznych častiach – na boku a v zadnej časti kolena. Toto uvoľnenie nám pomôže vyrovnať deformity kolena, ktoré vznikli v priebehu artrózy.

Názor lekára

Čím viac operácií kolena mám za sebou a čím viac zoperovaných pacientov vidím vo svojej ambulancii, tým viac prichádzam na to, že výsledok operácie určuje práve tento krok.
Odrezať kosť podľa šablóny zvládne aj začínajúci operatér. Po vyskúšaní implantátu už ale nevie, čo ďalej. Nevie ako zlepšiť stav, ak je niekde problém.
Druhým extrémom je však aj sebavedomý operatér, ktorý chce urobiť operáciu kolena za 45 minút, a tento dôležitý krok ignoruje. Resekuje kosť, vloží definitívny implantát a koleno zašije. Verí si natoľko, že už nič nekontroluje. Osobne to považujem za veľkú profesionálnu chybu. Najbližších 15 až 20 rokov správneho fungovania kolena totiž ovplyvňuje práve týchto 5 až 10 minút kontroly a doladenia väzov. V západnej literatúre dokonca nájdeme pojem „45-minútové koleno“ ako odborný termín. Používa sa na označenie „odfláknutej“ implantácie kolena.

Krok č. 4: Cementovanie

Ak sme spokojní s výsledkom skúšky, nasleduje definitívna fixácia implantátov ku kosti.
Implantáty ku kosti fixujeme kostným cementom. Ide o špeciálnu umelú hmotu, ktorá po zmiešaní zložiek zmäkne a dokonale vyplní každú medzeru medzi kosťou a implantátom. Dostane sa do každej štrbinky a po 10 až 12 minútach zatvrdne. Vďaka tomu pevne pridŕža kovové časti na kostiach.
Ďalším krokom je pripevnenie umelohmotnej vložky na kovovú časť fixovanú k predkoleniu. K tejto časti sa fixuje pevne. Keďže celý pohyb kolena prebieha medzi stehennou kovovou časťou a touto umelohmotnou vložkou, môžeme ešte bezproblémové fungovanie doladiť zmenou výšky vložky.

Krok č. 5: (Ne)upravovanie jabĺčka

Existujú dva postupy, ako pri operácii naložiť s jabĺčkom. Túto kosť ešte na začiatku operácie odklápame spolu s obalom kolena. Niektorí lekári potom zresekujú zadnú časť jabĺčka a pricementujú naň umelohmotnú náhradu jabĺčka, ktorá sa kĺže pri pohybe po stehennej časti implantátu.
Ja osobne túto časť operácie nevykonávam, som za ponechanie pôvodnej kosti jabĺčka. Výsledky oboch postupov sú porovnateľné.

Krok č. 6: Ukončenie operácie

Celkom na konci nasleduje zošitie obalu kolena, podkožia a kože. Z kĺbu ešte pred úplným uzavretím vyvedieme špeciálnu hadičku, tzv. redon na odvádzanie krvi, ktorá sa po ukončení operácie nahromadí v kĺbe. Ranu sterilne zakryjeme a operácia je hotová. Nasleduje niekoľkomesačný proces hojenia, ktorého výsledok je plne funkčné nebolestivé koleno.

Pred a po

Prejdite myškou cez obrázok a zobrazí sa vám RTG snímka po operácii.
 

Pooperačná starostlivosť

Bezprostredne po operácii leží pacient jeden deň na izbe intenzívnej pooperačnej starostlivosti alebo na anestéziologickom oddelení. Potom ho prevezieme na bežné oddelenie.
S oporou dvoch bariel by mal pacient začať chodiť hneď deň po operácii. Začína sa tak cvičenie kolena – zohnutie a vystretie. Základné pooperačné obdobie trvá cca 6 týždňov.
Ak je po tejto dobe všetko v poriadku, dovolíme pacientovi odložiť barly a koleno plne zaťažiť bežnou chôdzou. Opuch a zateplenie kolena s pocitom tlaku môže trvať cca 6–9 mesiacov. Počas tohto obdobia predpisujeme kúpeľnú liečbu.

Čo presne sa bude diať po operácii? Detailné informácie vám poskytne Malá pooperačná príručka po TEP kolenného kĺbu

Na vrch